Jak opalanie natryskowe działa na skórę?

Opalanie natryskowe jest dosyć nową metodą, która opiera się na bezpiecznych i prostych preparatach oddziałujących na skórę. W porównaniu do tradycyjnego opalania lub solarium nie stwarza ryzyka negatywnego działania promieni słonecznych. Co najważniejsze — do zabiegów wykorzystuje się wyłącznie DHA naturalnego pochodzenia.

Czym jest DHA?

DHA — inaczej dihydroksyaceton to bezbarwny środek opalający, który został zatwierdzony przez FDA jako zdrowsza alternatywa opalania bez Słońca. Jako prosty węglowodan DHA zwykle pobierany jest ze źródeł roślinnych, takich jak np. trzcina cukrowa, aby następnie ulec niezbędnym modyfikacjom. W efekcie powstaje preparat o nietoksycznym charakterze, który wchodzi w reakcję chemiczną z aminokwasami zewnętrznych warstw naskórka.

Jak powstaje opalenizna z udziałem DHA?

Dzięki wspomnianej wcześniej reakcji chemicznej z aminokwasami skóry powstaje opalenizna bazująca na różnych pigmentach — od odcieni oliwkowych, aż po brązy. Owe pigmenty, zwane również melanoidami mają takie samo zabarwienie jak naturalna melanina. Opalanie natryskowe to zabieg, który pozwala na wybór odcienia opalenizny, a także jego intensywności.
Zależy to przede wszystkim od siły i stężenia DHA w danym produkcie, ale także od własnych predyspozycji, czyli zawartości melaniny w warstwach skóry. Różnicę można bardzo łatwo zauważyć np. na łokciach lub kolanach, gdzie warstwa rogowa jest grubsza lub na twarzy, gdzie ta sama warstwa jest bardzo cienka, co skutkuje słabszą opalenizną.

Jak długo DHA działa na skórę?

Preparaty stosowane do opalania natryskowego powodują, że opalenizna powstaje na skórze niemal natychmiast, a następnie w ciągu najbliższej doby nabiera intensywności i ciemnieje. Po tym czasie staje się utrwalona, przez co nie mają na nią wpływu żadne kosmetyki ani mydła. Efekt brązowego naskórka utrzymuje się od 5 do 10 dni, aby następnie samoistnie stopniowo zaniknąć w procesie naturalnego złuszczania skóry. Warto pamiętać o tym, że stosowanie peelingów, silne pocenie się, a także długotrwałe przebywanie w wodzie mogą przyśpieszyć ten proces.

Powrót